Karlův most

Karlův most patří k turisticky nejvyhledávanějším pražským památkám. A není divu. Jedná se o nejstarší kamenný most v Praze a druhý nejstarší kamenný most v České republice. Tím prvním je Kamenný most v Písku, postavený roku 1270.

Jméno převzal po Karlu IV., svém zakladateli, který jej dal roku 1342 postavit na místě Juditina most, který strhla povodeň. Stavbu gotického mostu svěřil mladému architektu Petru Parléřovi. Dokončen byl až na začátku 15. století. Svou světoznámost si získal zejména pro spojení strohé gotiky a monumentální barokní sochařské výzdoby. Dohromady 30 soch a jeden kříž na něj bylo umisťováno v průběhu 300 let. Bezesporu mezi ta nejznámější patří sousoší od Matyáše Bernarda Brauna.

Přes most vedla slavná Královská cesta. Most zaujímal důležité postavení i z vojenského hlediska. Obrannou úlohu sehrál v roce 1648, když na něm Švédové útočili na Prahu. Po mostě dříve jezdila také koňka, tramvaje, autobusy a auta. Dnes slouží pouze pro pěší. Most má na délku 516 m a šířku 10 m. Mostní oblouky spočívají na 16 pilířích a je postaven z pískovcových kvádrů. V roce 2010 skončila jeho zevrubná rekonstrukce.

Od Karlova mostu vyplouvají pravidelné plavby parníkem Vltava z ostrova Kampa, k přístavišti můžete sejít přímo z mostu.

Poslední novinky
Plavby v Praze