Nákladní loď Albis úspěšně vyproštěna

21.03.2016

Elbis - Drážďany

Před týdnem nákladní loď Albis o délce přes 9 m uvázla zaklíněná o mostní pilíře drážďanského Albertova mostu v Drážďanech a blokovala tak běžný provoz na Labi.

Vyprošťovací práce výrazně zkomplikoval náklad soli, který loď převážela, a bylo proto potřeba sůl nejprve z lodi vyložit, což zabralo několik dní. Jen pro představu, nosnost lodi představuje 1170 t a náklad soli vážil 800 t.

Vykládka zprvu probíhala pomocí sacího bagru, avšak vlhkem zhrudkovatělá sůl jej ucpávala. Vykládku soli nakonec uspíšil moderní hydraulický bagr Liebheer 935, který připlul na plovoucím nosiči zvaném Fík 1. Ten spolu s výkonnějším odsávačem pomohl sůl přeložit na motorovou nákladní loď Vera.

Poté, co byly vykládací práce hotové, se mohlo přistoupit k vyproštění zaklíněné lodi Albis. Plavidlo bylo přídí natočeno proti proudu a odtaženo od mostu. Uvolnění lodi, které sledoval početný zástup diváků, trvalo jen několik málo minut.

Zásluhu na tom měli čeští hasiči s těžkou vyprošťovací technikou, kteří tak posílili již přítomné německé hasiče. Velkou roli sehrál také největší a nejsilnější tažný remorkér Beskydy, bez nějž by se podobné práce realizovaly jen ztěží.

Dobrou mezinárodní spolupráci ocenil velitel zásahu německých hasičů Andreas Rümpel, když řekl:" „Do budoucna bych si přál, aby taková příkladná spolupráce fungovala a byla zajištěna i po právní stránce,".

Celou akci koordinoval p. Lukáš Hradský, spolumajitel EVD, jíž loď Albis patří. Ten také konstatoval, že loď má jen drobné poškození nad hladinou ponoru a může tak s patřičným povolením doplout do nejbližší loděnice. „Pojedeme do Děčína, kde loď vytáhneme na sucho, provedeme revizi motoru a převodovky a zjistíme, jaký je její technický stav," také uvedl.

Jako pravděpodobná příčina nehody lodi se jeví technická závada na hlavním motoru. Veškeré náklady spojené s vyproštěním lodi půjdou, dle slov p. Hradeckého, za majitelem lodi, tedy společností EVD.

Odborníci ještě prohlédnou mostní pilíře, o které bylo nákladní plavidlo opřeno, aby i zde se vyloučilo jakékoli poškození.

Velký dík patří všem zúčastněným, kteří se na této úspěšné akci podíleli. 

Poslední novinky
Plavby v Praze