Žofín

Slovanský ostrov, v Praze známý především jako Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Rozlohu má 2,2 ha, je 350 m dlouhý a v nejširším místě měří 95 m. V jeho blízkosti se nachází Národní divadlo. S nábřežím je od roku 1950 spojen železobetonovým mostem. Ostrov vznikal v 17. a 18. století postupně naplavováním půdy za Šítkovskými mlýny. Jeho růst zřejmě urychlilo zřízení novoměstských mlýnů v oblasti pod Zderazem. Ale dnešních rozměrů dosáhl až po povodni roku 1784. Následně byl ostrov zpevněn zdí a byly zde vysázeny topoly.

Ostrov v minulosti nesl také název Barvířský podle barvíře kůží Josefa Ignáce Saengera, který jej od roku 1817 vlastnil. Nový majitel Václav Antonín Novotný nechal v letech 1836 – 1837 přestavět starý hostinec na restauraci. Druhé své známé jméno nese od roku 1838 podle rakouské arcivévodkyně Žofie, matky císaře Františka Josefa I. Významnou událostí na ostrově byl Slovanský sjezd, který se zde konal roku 1848, na jehož památku byl ostrov v roce 1925 přejmenován na Slovanský. Přesto se tento název pro ostrov příliš nevžil. Dnešní budova na Žofíně vznikla roku 1884 podle návrhu Jindřicha Fialky poté, co ostrov vykoupila pražská obec. Ostrov se tak až do postavení Obecního domu ujal úlohy centra českého společenského života. V budově Žofína se různé společenské akce konají dodnes.

Na jižním konci ostrova byla v roce 1930 v těsné blízkosti Šítkovské vodárenské věže vybudována spolková budova SVU Mánes s výstavní síní a uměleckou kavárnou. V novodobé historii byl ostrov včetně budov zasažen povodněmi v roce 2002. Všechny objekty byly opraveny a znovu zprovozněny v září 2003.

Poslední novinky




Plavby v Praze